Παρασκευή 22 Μαρτίου 2013

Αξίζει και το 0-0 ημίχρονο

Ιδιαίτερα κρίσιμο ματς για την Ελλάδα στη Ζένιτσα, το οποίο σε πολύ μεγάλο βαθμό θα κρίνει και την πρώτη θέση. Άκρως επικίνδυνοι επιθετικά οι Βόσνιοι, όμως η Ελλάδα του Σάντος ξέρει να διαχειρίζεται τα προκριματικά ματς, στα οποία επί θητείας του παραμένει αήττητη (10-4-0). Στο 1,90 το +0,5 ασιατικό διπλό στην Bet365.
6) Λιχτενστάιν 0 (1-14)
Σκοράροντας τρία γκολ από το 29’ μέχρι το 41’ η Βοσνία «καθάρισε» εύκολα τη Λιθουανία με 3-0 και με ρεκόρ 3-1-0 και γκολ 15-2 βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου μαζί με την Ελλάδα. Στη συνέχεια ακολούθησαν δύο φιλικά κόντρα σε Αλγερία (0-1) και Σλοβενία (0-3) και σε συνδυασμό με το 0-0 που πήρε στην Ελλάδα δεν έχει δεχτεί γκολ στα 4 τελευταία της παιχνίδια.

Δύναμή της η μεσοεπιθετική της γραμμή (Μισίμοβιτς, Τζέκο, Ιμπίσεβιτς), με αυτήν θα προσπαθήσει να επικρατήσει της Ελλάδας στο ντέρμπι κορυφής που αν έχει νικητή θα κρίνει πολλά για την πρώτη θέση. Ο Σαφέτ Σούσιτς έχει σχεδόν 100% πλήρη αποστολή, μοναδική αξιοσημείωτη απουσία αυτή του μέσου Σαλίχοβιτς, κανονικά στην αποστολή ο μέσος της Ρόμα, Πιάνιτς που προέρχεται από τραυματισμό.
Τεράστιας σημασίας το ματς στη Βοσνία για την ομάδα του Σάντος, καθώς θα κρίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό τη συμμετοχή της στο επερχόμενο Μουντιάλ. Τελευταίο παιχνίδι για την Ελλάδα το 0-1 στη Σλοβακία σε ένα γνώριμο σκηνικό για την Εθνική (0-1 με γκολ Σαλπιγγίδη, ο Stoiximan έχει ειδικό στοίχημα «Σαλπιγγίδης να σκοράρει 1ος και 0-1» που πληρώνει 50,00) κι έτσι έχει φτάσει το ρεκόρ της στο 3-1-0 με γκολ 5-1. Η ισοπαλία ήταν το 0-0 με τη Βοσνία, ενώ το μοναδικό γκολ που δέχτηκε ήταν με πέναλτι!
Επιστρέφει μετά από καιρό ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, εκτός έμειναν για διάφορους λόγους οι Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Σιόβας, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Νίνης και Αθανασιάδης.
Επί Σάντος η Ελλάδα μετράει 17-12-3 σε επίσημα και φιλικά, με τις ήττες να είναι από Ρουμανία, Τσεχία και Γερμανία, ενώ κόντρα στη Βοσνία έχει δύο 0-0! Επιπλέον, παραμένει αήττητη σε προκριματική φάση (10-4-0, 10/14 under). Από αυτά τα ματς τα 8/14 ήταν 0-0 στο ημίχρονο!
Στα δύο τελευταία της φιλικά η Ελλάδα κέρδισε 0-1 την Ιρλανδία κι έφερε 0-0 με την Ελβετία και πλέον μετράει πέντε σερί no-goal και under με τα 4/5 να είναι και under 1,5 και 0-0 στο ημίχρονο!
Key Stat: Η Ελλάδα παραμένει αήττητη σε προκριματική φάση μεγάλης διοργάνωσης επί Σάντος με 10 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Συμπέρασμα: Πολύ σημαντικό ματς και για τις δύο ομάδες, καθώς σε μεγάλο βαθμό θα κρίνει και την πρώτη θέση. Η ομάδα του Σάντος πηγαίνει στη Ζένιτσα τρέχοντας αήττητο σερί 14 παιχνιδιών σε προκριματική φάση (10-4-0) και παρά το ότι η Βοσνία είναι πολύ επικίνδυνη επιθετικά, η Ελλάδα ξέρει να διαχειρίζεται τέτοια ματς. 1,90 πληρώνει στην Bet365 το +0,5 ασιατικό διπλό, βάσει στατιστικών αξίζει και το 0-0 ημίχρονο (2,60/Stoiximan). Ο Δάσκαλος επέλεξε τα σκορ 0-0/0-1/1-1/1-2.